Як виховати лідерські якості у своєї дитини
Сприймайте дітей серйозно, ставтеїм складні завдання і уникайтегіперопіки
Багато батьків мріють, щоб їх дитина була успішною, самостійною, малавласну думку, не давала себе вобразу, захищала слабких тощо.Тому дедалі популярнішим стаютьспеціальні навчальні заклади і курси,які вчать молодь говорити,вирішувати, працювати в команді,розвивати в собі лідерські задатки."Сегодня" розбиралася, чи можнабатькам самим розвинути в чаді ціякості і де можна повчитися цієї майстерності.
КУРСИ В ЦЕНТРАХ І БЕЗКОШТОВНА АКАДЕМІЯ
На розвиток лідерських якостей роблять упор сучасні різні тренінгові центри. Правда, за такі навички батькам доведеться викласти чималу суму. "У нас дитина навчиться говорити, переконувати, швидко приймати правильні рішення, – відзначило керівництво одного з таких центрів в столиці. - Коштує таке навчання 7 тис. грн за 2 місяці". Практично те ж саме роблять на психологічних факультативах в приватних школах. "Додатково плату за це ми не беремо – це входить у вартість навчання (21 тис. грн/рік), – повідомили нам в школі. - Ми вчимо дітей міркувати, працювати в команді, вести переговори тощо".
Також в минулому році в Україні відбувся пілотний набір в Українську Академію Лідерства, де навчання безкоштовне. "На 10-місячний інтенсив ми набрали 39 випускників шкіл (дітей молодше не беремо) з усієї України, які вирішили присвятити становленню себе цілий рік, – розповідає член ініціативної групи академії Наталя Попович. - Деякі з них взяли паузу в навчанні в школі, а деякі вступили на перший курс вузу і пішли в академвідпустку, адже навчання у нас тут стаціонарне і хлопці живуть на базі в Пуща-Водиці під Києвом. Ідею такого навчання ми почерпнули в Ізраїлі, де вона практикується вже не один рік. Навчання включає фізичну підготовку, соціальне виховання і філософію (читання і осмислення класики, історії, залучення відомих лекторів і тощо). "Пілот" вдався, і в цьому році ми запустимо ще одну УАЛ в Києві, Львові, Миколаєві, Чигирині, Харкові та Дніпрі".
ВПРАВИ ДЛЯ САМОВИХОВАННЯ
Для тих дорослих, хто хотів би тренувати власні лідерські якості, методисти та психологинавчальних центрів і шкіл дали кілька порад. Ці ж поради підходять для батьків дітей старше10 років, які хочуть допомогти своїй дитині стати лідером - тільки будьте готові активнодопомагати.
Наприклад, лідеру потрібно навчитися себе презентувати. "Це повинно бути не сумне "я Іван Іванов, навчався там-то, хочу бути тим-то", а цікава розповідь про себе, – пояснює методист одного з центрів лідерства Любов Кудряшова. - Після представлення потрібно придумати нестандартний підхід, який приверне слухача. Наприклад, згадати якесь своє уявлення про доросле життя з дитинства, цікаву подію, яка вплинула на характер, світосприйняття, щоб воно вдало лягало в контекст презентації, і основний посил (для чого саме представляється лідер або що він хоче сказати в принципі). Для початківців це може бути справою не одного дня, так як потрібно придумати, що сказати, записати на папірець і розповісти на камеру, спочатку підглядаючи в шпаргалку, а потім обходячись без неї. В процесі запису буде видно, де недоліки, а де сильні сторони промови".
ПРОМОВИ І ПЕРЕГОВОРИ. Звичайно ж, лідеру часто доводиться вести переговори або виголошувати промови. І до цього теж потрібна підготовка. "Необхідно розіграти діалог з самим собою або кимось знайомим, щоб зрозуміти, чи переконлива промова, задати напрямок бесіди і бути впевненим, що слухачі не шокують питаннями, – каже комунікатор курсів з лідерства Ольга Свиридова. - Так, першою, звичайно, повинна бути теза-твердження самої теми і чому про неї зайшла мова. Після цього – діалог з кимось уявним (не згодним чи згодним в повному обсязі): чому теза саме такий і який ще може бути поворот?Іноді в процесі складання промови самому майбутньому спікеру стає зрозуміло, що тема має альтернативу, яка теж заслуговує розгляду. Після повної, бажано письмовій опрацювання в голові спікера повинна бути чітка лінія розмови: "Я скажу те-то, але якщо запитають, чому не інше, я відповім то-то, а якщо запитають, чому саме так, то моїм аргументом буде ось це .Якщо мені заперечать ось так, то я наведу, наприклад, прецедент або випадок".
Правила:немовчати, готуватися заздалегідь і опрацьовувати деталі.
ВИКЛИК. Важлива лідерське якість – швидке лавірування в нетипових, нових ситуаціях.Тому початківцям психологи радять не відмовчуватися. "Коли мова заходить про щось важливе або цікаве і у лідера є що розповісти, він обов'язково повинен висловитися, – каже Анна Покатовская. - Думка "Так що вам пояснювати!" або "Не хочу говорити на цю тему" не підходить і каже про пасивність і/або сором'язливість. Потрібно через "не хочу" виходити із зони комфорту, щоб ваш голос чули, навіть якщо думка спірна. Для боротьби з комплексами також добре волонтерство: пропонуйте допомогу тим, кому вона потрібна. Спершу це може виглядати безглуздо або вам просто відмовлять, але якщо не здаватися, все обов'язково буде виходити, причому від разу до разу краще.
ПЛАН. Корисно також написання бізнес-планів для себе або друзів. "Нехай майбутній лідерпредставить, що йому треба щось продати. Тоді у нього запрацює голова: яка в нього мета,яка цільова аудиторія, що у нього вже є, а що потрібно купити і за скільки тощо", - кажеОльга Свиридова.
ЯК ВЧАТЬ ЛІДЕРІВ
Детальніше про те, чому вчать в академії, розповів її директор Роман Тічківській. "О 6:00 унас підйом і спорт. Фізпідготовці ми надаємо велике значення, оскільки багато подорожуємопо країні з наметами. Однією з наших завдань, наприклад, було 4-денне проживання в лісібез зв'язку: хлопці повинні були самі розподілити ролі, розбити табір і вирішити питання зїжею (давалися обмежені запаси).
Також у нас проводяться лекції на різні актуальні теми, підкріплені обговоренням і виконанням вправ: ораторське мистецтво, ведення дискусії, вміння опанувати увагою аудиторії, психотренінги по виходу із зони комфорту, поведінка при конфліктах тощо. Велику увагу ми приділяємо волонтерству, цьому у нас присвячений один день в тиждень. Наші вихованці працюють в реабілітаційних центрах, притулках для тварин, з дітьми-сиротами, тяжкохворими. Паралельно вони роблять свої проекти – пропонують реформи, необхідні в своїх підшефних організаціях, і способи їх втілення в життя".
Немає коментарів:
Дописати коментар