Як припинити дитяче цькування
Вчителі часто не бачать проблеми, втой час як не агресор, ні жертва, ні спостерігачі самі не впораються
Смішки і шепіт за спиною, сусід попарті, який від тебе відсів, пенал абощоденник, який футболять по класу,особистий блокнот, виставлений назагальний огляд і провальні спробипоскаржитися - ось лише деякіпрояви цькування в школі.Психологи вважають, що особливоуважними вчителям і батькампотрібно бути, коли дітям 8-9 років ібільше - саме з цього вікуз'являється прагнення до груповоїзгуртованості. І вона не завжди йде на користь колективу. Психологи дали "Сегодня" кількапорад, як перемогти цькування.
ПОМИЛКИ ДОРОСЛИХ
Коли вчителі зводять все до того, що учень просто не популярний, то можуть заподіяти щебільшої шкоди. "Часта помилка вчителів в тому, що вони починають хвалити білу ворону внавчанні, розповідати в класі про її досягнення, тим самим намагаючись підвищити їїрейтинг. Але у випадку з цькуванням ефект буде зворотним - будь-який плюс будеперетворено в недолік і осміяно: "добре вчиться - значить, ботанік!", "Слухає вчителя -підлиза!", - вважає психолог Наталія Прохорова.
БЕЗ РУК. Не допомагає при цькуванні і прочухан від батьків жертви. "Це не викорінитьпроблему. Швидше за все, агресори, приставати саме до цього учня більше не будуть, алевиберуть іншого, - вважає психолог. - Розбити компанію травителів також не вихід: лідерзбере нових "посіпак".
ПЕРЕВІРКА НА ПАЛЬЦЯХ
"Сегодня" провела експеримент: опитала 20 вчителів 5-9 класів різних шкіл країни на тему, чи є цькування в їх класах. Всі вони в голос відповіли, що в їхньому класі цькування немає, просто є більш і менш популярні діти. Паралельно ми зв'язалися з учнями цих педагогів, і результат був цікавішим: п'ятеро хлопців зізналися, що в класі є людина, на яку постійно нападають. Як правило, це відбувається через те, що він не такий, як усі – занадто бідний, іншої національності, не ділиться підручниками, не погоджується зривати урок, новенький.Виходить, що вчителі або дивляться на проблему крізь пальці, або дійсно не помічають її, тим самим ризикуючи ще більше погіршити ситуацію. Але ж зупинити травлю можуть тільки дорослі: вчителі, психологи, тренери, вожаті, батьківський комітет тощо. "Це стосується всіх дітей: і агресорів, і жертв, і спостерігачів, – стверджує психолог-практик Валентина Земцева.- Перші звикли безкарно чіплятися до інших і відчули певний смак влади; другі не знають, як себе вести далі; а треті ховають страх перед натовпом, щоб самим не стати жертвою, при цьому переживаючи почуття провини за своє боягузтво. Самі вони не впораються – їм потрібна допомога старших".
Звільнитися від ролі жертви самостійно дитині непід силу.
ПРИЙНЯТИ ПРАВДУ. Перший крок на шляху до виходу з ситуації – визнати її наявність."Часто діти не розуміють, з чим мають справу, – продовжує психолог. - Вони це називають грою, жартами, пояснюють, що однокласника просто не люблять. Дорослі повинні пояснити, що постійно нападати на кого-то, дражнити, обзивати, бити, псувати речі, ігнорувати всім класом або виставляти на посміховисько – це і є цькування. І в цій ситуації страждають усі: агресори не зможуть ужитися в іншому оточенні, а решта вирощує в собі величезні комплекси". Багато дорослих припускаються помилки, коли намагаються відразу ж зіграти на жалості – пояснюють, як жертві погано і що необхідно проявити співчуття і розуміння. Також неправильно давити на почуття справедливості: "А як би ти почувався в подібній ситуації?".Найчастіше в такому випадку діти починають виправдовуватися, і толку не виходить. Тому необхідно позначити цькування як факт і запропонувати простий тест. Психоаналітик Любов Юркович радить попросити дитину показати на пальцях одночасно цифри 1, 2 і 3, де 1 означає "я ніколи в цькуванні участі не беру", 2 – "іноді, але потім шкодую" і 3 – "цькування – це нормально". "Швидше за все, таких, що показали "3" не буде, оскільки це щиросерде зізнання з усіма наслідками, що випливають. Але навіть з тих, хто показав "2", не варто виділяти винних. Потрібно, навпаки, похвалити їх за розуміння, що цькування – це погано.Після цього "вилікувати" колектив буде нескладно. Адже тим самим вчитель або психолог зніме протиставлення між однокласниками "ось жертва, ось агресори, а решта – очевидці", та до того ж ще й дасть розуміння, що боротьба з цькуванням не нав'язане учителем, а усвідомлена самими дітьми. Також у агресорів з'явиться шанс виступити в ролі "праведників" і зіграти свою роль у здоров'ї класу".
ПРИДУМАТИ ПРАВИЛА. Після оцінки ситуації потрібно задати нову – якщо не дати варіантів до дії, все повернеться на круги своя. Потрібно придумати з дітьми правила, оформити їх письмово і обов'язково запропонувати кожному поставити підпис. "Підійдуть такі пункти в цьому папері:"в класі ніхто не б'ється, тих, хто порушив угоду розбороняють, а не ігнорують і не дивляться", "ніхто не ображає іншого, а якщо хтось бачить скандал, відразу ж нагадує про підписаний документ", "чужі речі не беруться без дозволу", – підказує шкільний психолог-конфліктолог Марія Демчук. - Якщо правила хтось порушує, йому просто вказують на документ з його підписом: на дітей це діє магічно".
РУКА НА ПУЛЬСІ. Природно, після цього забувати про порушену проблему не можна. "Дляпідтримки порядку можна завести, наприклад, лист проколів. На ньому кожен помітивцькування може поставити один прокол (кнопкою чи скобою степлера). Ті, кого ображають,теж будуть проколювати лист, щоб показати реальну ситуацію. Якщо ж в класі всі добре,навряд чи хтось буде напрошуватися на нові "моралі", - резюмує Марія Демчук. За словамипсихолога, велика ймовірність, що діти будуть намагатися поправити ситуацію, оскільки наних направлено підвищену увагу.
Немає коментарів:
Дописати коментар